Czy  nazwisko Linowiecki wywodzi się od nazwy miejscowości, lub innej nazwy własnej miejsca geograficznego?

  Pierwsze skojarzenie podpowiada nazwę Linowiec. Jest w Polsce kilka miejsc o tej nazwie, ale logika podpowiada, że trzeba uwzględnić głównie te miejsca, które zamieszkiwane są przez Linowieckich. 
Czy to proste rozumowanie wystarczy ?
   Pewnie tak, ale najczęstsze występowanie nazwiska - szczególnie w północno-zachodniej Polsce - też nie rozwiązuje sprawy, bo miejscowości, jeziorka i rzeczki o nazwie Linowiec (np. Struga Linowiecka, Linowiec - jezioro, wieś Linowiec) rozrzucone są w trójkącie Starogard Gdański - okolice Mogilna koło Inowrocławia - rzeka Wel w okolicy Lidzbarka Warmińskiego. Stawiałbym na tę ostatnią możliwość, głównie dlatego, że występują tutaj wszelkie odmiany tej nazwy w odniesieniu zarówno do rzeki, jeziora jak i wsi. Jednak to inna niewymieniona wyżej możliwość - w Wielkopolsce - może okazać się czarnym koniem. Jeżeli ktoś z czytających ma na ten temat swoje zdanie, chętnie je przytoczę i być może sprowokuję do bardziej twórczej dyskusji. Dla mnie ta sprawa, jak dotąd, jest zupełnie świeża. Lokalizacje tych miejscowości można znaleźć na stronie www.pilot.pl
Więcej na temat rozmieszczenia rodziny na stronie zagadki rodzinne.

Jaki jest czas trwania nazwiska?

Almanach Ziemi Wieruszowskiej by Jerzy MaciejewskiŹródła dostępne w internecie np. białoruskie potwierdzają istnienia nazwiska od prawie 300 lat. Jest także wzmianka w widocznym obok Almanachu Ziemi Wieruszowskiej o naszych przodkach pełniących funkcję strażników granicznych w Kępnie i Wieruszowie w końcu XVIII wieku. Rozrzut w występowaniu Linowieckich wskazuje na dość burzliwe dzieje rodziny jak i znaczną mobilność. 

 powrót